Ved Finale koncerten i Øresunds Solist 2020, søndag den 1. marts på Ishøj Kulturskole
uddelte juryen flg. priser:
Aldersgruppe 12-16 år
Eric Drougge, cello, 13 år, S,
1. pris 8000 kr., samt talentpris 10.000 kr.
Nicole Biegniewska, violin, 16 år, S,
2. pris 4000 kr.
Aldersgruppe 17-21 år
David Lasse Moosmann, violin, 19 år, DK,
1. pris 8000 kr. samt European Union of Music Competitions For Youth diplom
Astor Cortabarria, kontrabas, 19 år, DK,
2. pris 4000 kr
Josef Wijk, obo, 19 år, S,
2. pris 4000 kr.
Finalistpriser 1000 kr.
Alana Hjort, violin, 13 år, DK
Antonia Fuglsang, violin, 13 år, DK
Klara Hougaard Jørgensen, fløjte, 16 år, DK
Clara Fink-Jensen, trombone, 16 år, DK
Axel Ullman, tuba, 16 år, S
Rakel Simonsson, klarinet, 15 år, S
Sebastian Deleuran, trompet, 19 år, DK
Niels Bjørn Salmonsen, klarinet, 20 år, DK
Klara Borgqvist, obo, 18 år, S
Markus Cederholm, klarinet, 17 år, S
Klara Kotarsky, viola, 18 år, S
Jury
Professor Morten Zeuthen, Det Kgl. Danske Musikkonservatorium
Solofløjtenist Toke Lund Christiansen, DR Symfoniorkester
Violinist Bodil Rørbech
Basunist Martin Reinhardt, Copenhagen Phil
Konkurrencens protektorer er den danske violinist Nikolaj Znaider og den svenske trompetist Håkan Hardenberger.
Se fotos fra finalen på Facebook
Den indledende svenske konkurrence i Øresunds Solist 2020 blev holdt lørdag d. 1. februar på Kulturskolan Lund.
Disse deltagere blev valgt til at gå videre:
Aldersgruppen 12-16 år
Axel Ullman, tuba, 16 år
Rakel Simonsson, klarinet, 15 år
Eric Drougge, cello, 13 år
Nicole Biegniewska, violin 16 år
Aldersgruppen 17-21 år
Klara Borgqvist, obo, 18 år
Markus Cederholm, klarinet, 17 år
Josef Wijk, obo, 19 år
Klara Kotarsky, viola, 18 år
Jury
Solocellist Hege Waldeland
soloviolinist Anders Hjortvall
professor Mogens Andresen
professor Henrik Svitzer
Se fotos fra lørdagens afsluttende koncert på facebook
Søndag d. 1. marts holdes finale afslutning på Ishøj Kulturskole.
Øresunds Solist 2020 har afholdt indledende, dansk konkurrence lørdag d. 18. januar på Københavns Musikskole
Disse deltagere blev valgt til at gå videre:
Aldersgruppen 12-16 år
Alana Hjort, violin, 13 år
Antonia Fuglsang, violin, 13 år
Klara Hougaard Jørgensen, fløjte, 16 år
Clara Fink-Jensen, trombone, 16 år
Aldersgruppen 17-21 år
David Lasse Moosmann, violin, 19 år
Astor Cortabarria, kontrabas, 19 år
Sebastian Deleuran, trompet, 19 år
Niels Bjørn Salmonsen, klarinet, 20 år
Jury
soloviolinist Anne Søe Iwan
cellist Kim Bak Dinitzen
prof. Mogens Andresen
solofløjtist Ulla Miilmann
Se fotos fra lørdagens afsluttende koncert på facebook
Lørdag d. 1. februar holdes indledende svensk konkurrence på Kulturskolan Lund
Kalender for Øresunds Solist 2020
25. november, 2019: tilmeldingsfrist
18. januar, 2020: dansk konkurrence, Københavns Musikskole
Jury ved den danske konkurrence
Ulla Miilmann, Mogens Andresen, Anne Søe, Kim Bak Dinitzen
1. februar, 2020: svensk konkurrence, Kulturskolan Lund
Jury ved den svenske konkurrence
Hege Waldeland, Anders Hjortvall, Henrik Svitzer, Mogens Andresen
1. marts, 2020: Afslutning Finale, Ishøj Kulturskole
Jury ved afslutningen
Bodil Rørbech, Morten Zeuthen, Toke Lund Christiansen, Martin Reinhardt
27. juli 2019 spillede en række finalister og prisvindere fra Øresunds Solist
i Tivolis Koncertsal.
Se eller gense deres optrædender her:
Nicole Biegniewska – J.S. Bach: Solosonate nr. 1, g-mol, Presto
https://www.youtube.com/watch?v=_a2L1ngM2ek
Nicole Biegniewska – Henryk Wieniawski: Capriccio Valse
https://www.youtube.com/watch?v=bUxGtoGIdrw
Marcus Bäckerud, violin; Daniel Sledzinsky, viola;
Signe Ebstrup Bitsch, cello; Astor Cortabarria, kontrabas
Franz Schubert (1797-1828) – Kvintet "Forelle", D. 667, 1. og 3. sats
https://www.youtube.com/watch?v=z9hdGmmuffk
Astor Cortabarria – Giovanni Bottesini: Grande Allegro alla Mendelssohn
https://www.youtube.com/watch?v=sZzQzR3SDjo
Marcus Bäckerud – Cesar Franck: Violinsonate, a-dur, 3. og 4. sats
https://www.youtube.com/watch?v=ZdYcdD-kIjs
Læs mere om konkurrencen i menupunkterne til venstre og
husk også at besøge os på Facebook |
|