Indledende runde 2008, Danmark

Lørdag d. 12. januar, 2008. Københavns Musikskole

Jury
Professor Ole-Henrik Dahl, Solotrompetist Gorm Hovaldt, Solofløjtist Henrik Svitzer,
Professor Morten Zeuthen, Koncertmester Anne Søe Iwan, Bratschist, docent Johannes Eskær


Fra den danske runde går følgende videre til finalen den 16. marts i Palladium, Malmø:

Aldersgruppe 12-16 år
Magnus Koch Jensen, fagot, 16 år
Jacob Christensen, horn, 14 år
Frederik Orth Kølbel, cello, 14 år
Galia Veronia Panitch, violin, 14 år

Aldersgruppe 17-20 år
Anne Mette Wilhjelm Knudsen, fløjte, 20 år
Jeppe Lindberg Nielsen, trompet, 17 år
Jakob Lund Nielsen, violin, 19 år
Bettina Marie Tofte, violin, 19 år

klik på billederne for en større version

Magnus Koch Jensen Jacob Christensen Frederik Orth Kølbel Galia Vezonia Panitch
Magnus Koch Jensen
Jacob Christensen
Frederik Orth Kølbel

Galia Veronia Panitch

Anne Mette Wilhjelm Knudsen Jeppe Lindberg Nielsen Jakob Lund Nielsen Bettina Marie Tofte
Anne Mette Wilhjelm Knudsen

Jeppe Lindberg Nielsen

Jakob Lund Nielsen

Bettina Marie Tofte

Dommere og vindere_indledende DK 2008

Dommere og vindere ved koncerten efter den indledende runde i Danmark

Indledende runde 2008, Sverige

Søndag d. 27. januar, 2008. Dunkers Kulturhus, Helsingborg

Jury
Solocellist docent Hege Waldeland, Solobratchist Björn Arnholdt-Olsson,
Koncertmester Jörgen Svensson, Solofløjtist Malin Nordlöf,
Solotrompetist Björn Loven, Solohornist Einar Öhman


Fra den svenske runde går følgende videre til finalen den 16. marts i Palladium, Malmø:

Aldersgruppe 12-16 år
Michaela Hansen, fløjte, 15 år
Angelica Andersson, fløjte, 15 år
Kristina Winiarski, cello, 13 år
Mattias Hanskov Palm, kontrabas, 15 år

Aldersgruppe 17-20 år
Martin Hultkvist, trombone, 20 år
Linn Persson, saxofon, 17 år
Ida Sundell, violin, 20 år
Won-Mie Kim, violin, 18 år

klik på billederne for en større version

Michaela Hansen Angelica Andersson Kristina Winiarski Mattias Hanskov Palm
Michaela Hansen
Angelica Andersson
Kristina Winiarski

Mattias Hanskov Palm

Martin Hultkvist Linn Persson Ida Sundell Won-Mie Kim
Martin Hultkvist

Linn Persson

Ida Sundell

Won-Mie Kim

Dommere og vindere_indledende S 2008

Dommere og vindere ved koncerten efter den indledende runde i Sverige


Søndag den 16. marts 2008 blev finalen i Øresunds-Solist 2008
afviklet i Palladium, Malmø.

Jury ved finalen
Fra Danmark: prof. Morten Zeuthen, soloviolinist Anne Søe Iwan og prof. Niels-Ole Bo Johansen
Fra Sverige: koncertmester Jörgen Svensson, solofløjtenist Malin Nordlöf og solohornist Einar Öhman

Vinderne blev

Gruppen 12-16 år

1. pris, 10.000 DKK
Frederik Orth Kølbel, cello, 14 år
Magnus Koch Jensen, fagot, 16 år (Hans Peter Nielsen Prisen,
skænket af solotrompetist Hans Peter Nielsen Legatet)

2. pris, 5.000 DKK
Kristina Winiarski, cello, 13 år
Mattias Hanskov Palm, kontrabas, 15 år

Deltagerpris, 1.000 DKK
Michaela Hansen, fløjte, 15 år
Angelica Andersson, fløjte, 15 år
Galia Veronia Panitch, violin, 14 år
Jacob Christensen, horn, 14 år

Gruppen 17-20 år

1. pris, 10.000 DKK
Linn Persson, saxofon, 17 år
Jakob Lund Nielsen, violin, 19 år

2. pris, 5.000 DKK
Martin Hultkvist, trombone, 20 år
Bettina Marie Tofte, violin, 19 år

Deltagerpris, 1.000 DKK
Ida Sundell, violin, 20 år
Won-Mie Kim, violin, 18 år
Anne Mette Wilhjelm Knudsen, fløjte, 20 år
Jeppe Lindberg Nielsen, trompet, 17 år

Publikums Favoritpris
Galia Veronia Panitch, violin, 14 år

Frederik Orth Kølbel Magnus Koch Jensen Kristina Winiarski Mattias Hanskov Palm
Frederik Orth Kølbel
Magnus Koch Jensen
Kristina Winiarski

Mattias Hanskov Palm

Linn Persson Jakob Lund Nielsen Martin Hultkvist Bettina Marie Tofte

Linn Persson

Jakob Lund Nielsen

Martin Hultkvist

Bettina Marie Tofte

(klik på billederne for en større version)