10.-11. januar
2004
Skt. Annæ Salen.
Ved
den indledende runde i Danmark, som foregik i Sankt Annæ Salen i Valby
10. og 11. januar, blev følgende
deltagere udtaget til finalen:
Yngre gruppe (12-16 år)
Daniel Bogorad (obo)
Oliver Nordahl (obo)
Freja Lærke Sand (tværfløjte)
Ældre
gruppe (17-20 år)
Tanja Fanth Andersen (trompet)
Nicolai Eghorst (klarinet)
Brit Halvorsen (tværfløjte)
Dommerne ved den indledende runde var:
Professor Ole-Henrik Dahl (obo)
Trompetist Gorm Hovaldt
Docent
Henrik Svitzer (fløjte) (lørdag)
Fløjtenist Mads Johansen (søndag)
18. januar 2004
Dunkers Kulturhus, Helsingborg
Ved
den indledende runde i Sverige, som foregik i Dunkers Kulturhus i Helsingborg
den 18. januar, blev følgende deltagere udtaget til finalen:
Yngre gruppe (12-16 år)
Martin Hultkvist, 16 år (trombone)
Mattias Larsson, 16 år (klarinet)
Arvid Lorimer-Olsson, 16 år (tuba)
Ældre gruppe (17-20 år)
Erik Wallmark, 20 år (klarinet)
Caroline Bengtsson, 19 år (tværfløjte)
Per Ivarsson, 19 år (trompet)
Dommerne ved den indledende runde var:
Åshild Henriksen, hornist, Helsingborgs
Symfoniorkester
Annika Härdelin-Sandström, oboist, Malmö SymfoniOrkester
Malin Nordlöf, fløjtenist, Malmö SymfoniOrkester
Finalkonsert Söndagen den 21 mars 2004 kl. 13.00 Ved finalen i Øresunds-Solist konkurrencen blev følgende vindere udpeget: Gruppen 12-16 år 1. pris
10.000 DKK (prisen doneret af Jacob Gades Legat) 2. pris
5.000 DKK (prisen doneret af Solotrompetist Hans Peter Nielsens Legat) 3. pris
3.000 DKK Gruppen 17-20 år 1. pris
10.000 DKK (prisen doneret af Solistforeningen af 1921) 2. pris
5.000 DKK (prisen doneret af Solotrompetist Hans Peter Nielsens Legat) 3. pris
3.000 DKK Publikums Favorit Efter en afstemning blandt publikum blev Freja Lærke Sand (DK, tværfløjte) tildelt den specielle "Publikums Favorit" pris. Dommerne ved finalekoncerten var: Professor Ole-Henrik Dahl, obo (DK)
|
|
Tävlande 12-16 år (klik på billederne for en større version) |
|
Daniel Bogorad (DK), obo Martin Hultkvist (S), trombon Mattias Larsson (S), klarinett Arvid Lorimer-Olsson (S), tuba Oliver Nordahl (DK), obo Freja Lærke Sand (DK), tværfløjte |
|
Ca. kl. 14.00 14.30: PAUSE |
|
Tävlande 17-20 år (klik på billederne for en større version) |
|
Tanja Fanth Andersen (DK), trompet Caroline Bengtsson (S), tvärfløjt Nicolai Eghorst (DK), klarinet Brit Halvorsen (DK), tværfløjte Per Ivarsson (S), trumpet Erik Wallmark (S), klarinett |