Øresunds Solist 2019 holdt finalekoncert søndag d. 10 marts på Ishøj Kulturskole.
Juryen uddelte disse priser:

Aldersgruppe 12-16 år
Stefan Burchardt, violin, DK, 1. pris 8000 kr., samt Talentpris 10.000 kr.
Axel Borgqvist, violin, S, 2. pris 4.000 kr.
Harald Edin, kontrabas, S, 2. pris 4.000 kr.
Annissa Gybel, violin, DK, finalistpris 1.000 kr.
Birk Buur Pagsberg, trompet, DK, finalistpris 1.000 kr.
Emma Lörstad, fløjte, S, finalistpris 1.000 kr.
Nicole Biegniewska, violin, S, finalistpris 1.000 kr.
Alberte Holmegaard, blokfløjte, DK, finalistpris 1.000 kr.

Aldersgruppe 17-21 år Nicholas Algot Swensen, viola, DK, 1. pris 8.000 kr.
samt European Union of Music Competitions For Youth diplom
Marcus Bäckerud, violin, S, 2. pris 4.000 kr.
Max Pontoppidan, tuba, DK, 2. pris 4.000 kr.
Ditte Aggerholm, fløjte, DK, finalistpris 1.000 kr.
Klara Kotarsky, viola, S, finalistpris 1.000 kr.
Christoffer Kaltenbrunner, klarinet, S, finalistpris 1.000 kr.
Astor Cortabarria, kontrabas, DK, finalistpris 1.000 kr.
Elin Körnich, fløjte, S, finalistpris 1.000 kr.

Juryen bestod af:
Koncertmester Jörgen Svensson,
Malmø Symfoniorkester
Professor Morten Zeuthen,
Det Kgl. Danske Musikkonservatorium
Solofløjtenist Toke Lund Christiansen,
DR Symfoniorkester
Professor Niels-Ole Bo Johansen,
Det Jyske Musikkonservatorium

Se fotos fra finalekoncerten her

Se sammendrag af finalekoncerten og prisuddelingen

Se video af hver af de 8 finaledeltageres koncert
Stefan Burchardt Nicholas Algot Swensen Axel Borgqvist Harald Edin
Marcus Bäckerud Max Pontoppidan Annissa Gybel Astor Cortabarria


Tidligere opslag:

Kom og oplev finaledagen ved Øresunds Solist 2019 på søndag d. 10. marts.
Det foregår på Ishøj Kulturskole og starter kl. 10.

Her er programmet for dagen:

SEMIFINALE – Yngre aldersgruppe
10:00 Birk Buur Pagsberg, trompet
10:10 Axel Borgqvist, violin
10:20 Harald Edin, kontrabas
10:30 Annissa Gybel, violin
10:40 Emma Lörstad, fløjte
10:50 Nicole Biegniewska, violin
11:00 Alberte Holmegaard, blokfløjte
11:10 Stefan Burchardt, violin

11:20 - 12:00 PAUSE

SEMIFINALE– ældre aldersgruppe
12:00 Ditte Aggerholm, fløjte
12:10 Klara Kotarsky, viola
12:20 Max Pontoppidan, tuba
12:30 Marcus Bäckerud, violin
12:40 Christoffer Kaltenbrunner, klarinet
12:50 Astor Cortabarria, kontrabas
13:00 Elin Körnich, fløjte
13:10 Nicholas Algot Swensen, viola

13:20 - 15:00 PAUSE

15:00 Finaledeltagerne offentliggøres
15:15 Finalekoncert med 4 unge og 4 ældre deltagere
16:45 Votering
17:15 Prisoverrækkelse

Find vej fra Øresundsbroen til Kulturskolen

 


Øresunds Solist 2019 har afholdt indledende konkurrencer

Lørdag den 12. januar fandt Øresunds Solist 2019 konkurrence på dansk side sted.
Disse deltagere blev valgt til at gå videre:

Aldersgruppen 12-16 år
Annissa Gybel, violin, 13 år
Stefan Burchardt, violin, 15 år
Birk Buur Pagsberg, trompet, 15 år
Alberte Holmegaard, blokfløjte, 15 år

Aldersgruppen 17-21 år
Nicholas Algot Swensen, bratsch, 19 år
Astor Cortabarria, kontrabas, 18 år
Max Pontoppidan, tuba, 21 år
Ditte Aggerholm, fløjte, 21 år

Jury ved den danske konkurrence
Soloviolinist Anne Søe Iwan
Cellist Carl-Oscar Østerlind
Prof. Mogens Andresen
Solofløjtist Ulla Miilmann

se fotos fra den afsluttende koncert her (facebook)

Lørdag den 19. januar fandt Øresunds Solist 2019 konkurrencen sted på svensk side.
Disse deltagere blev valgt til at gå videre:

Aldersgruppen 12-16 år
Emma Lörstad, fløjte 14 år
Axel Borgqvist, violin, 15 år
Harald Edin, kontrabas, 16 år
Nicole Biegniewska, violin 15 år

Aldersgruppen 17-21 år
Christoffer Kaltenbrunner, klarinet, 19 år
Elin Körnich, fløjte, 18 år
Klara Kotarsky, viola, 17 år
Marcus Bäckerud, violin, 21 år

Jury ved den svenske konkurrence
Solocellist Hege Waldeland
Soloviolinist Jörgen Svensson
Solohornist Einar Öhmann
Professor Henrik Svitzer

se fotos fra den afsluttende koncert her (facebook)

Kalender for Øresunds Solist 2019
25. november, 2018: tilmeldingsfrist
12. januar, 2019: dansk konkurrence, Københavns Musikskole
19. januar, 2019: svensk konkurrence, Kulturskolan Lund
10. marts, 2019: Afslutning Finale, Ishøj Kulturskole


Læs mere om konkurrencen i menupunkterne til venstre og
husk også at besøge os på Facebook

 

 

Ishøj Kulturskole