Den indledende svenske konkurrence i Øresunds Solist 2020 blev holdt lørdag d. 1. februar på Kulturskolan Lund.

Disse deltagere blev valgt til at gå videre:

Aldersgruppen 12-16 år
Axel Ullman, tuba, 16 år
Rakel Simonsson, klarinet, 15 år
Eric Drougge, cello, 13 år
Nicole Biegniewska, violin 16 år

Aldersgruppen 17-21 år
Klara Borgqvist, obo, 18 år
Markus Cederholm, klarinet, 17 år
Josef Wijk, obo, 19 år
Klara Kotarsky, viola, 18 år

Jury
Solocellist Hege Waldeland
soloviolinist Anders Hjortvall
professor Mogens Andresen
professor Henrik Svitzer

Se fotos fra lørdagens afsluttende koncert på facebook

Søndag d. 1. marts holdes finale afslutning på Ishøj Kulturskole.


Øresunds Solist 2020 har afholdt indledende, dansk konkurrence lørdag d. 18. januar på Københavns Musikskole

Disse deltagere blev valgt til at gå videre:

Aldersgruppen 12-16 år
Alana Hjort, violin, 13 år
Antonia Fuglsang, violin, 13 år
Klara Hougaard Jørgensen, fløjte, 16 år
Clara Fink-Jensen, trombone, 16 år

Aldersgruppen 17-21 år
David Lasse Moosmann, violin, 19 år
Astor Cortabarria, kontrabas, 19 år
Sebastian Deleuran, trompet, 19 år
Niels Bjørn Salmonsen, klarinet, 20 år

Jury
soloviolinist Anne Søe Iwan
cellist Kim Bak Dinitzen
prof. Mogens Andresen
solofløjtist Ulla Miilmann

Se fotos fra lørdagens afsluttende koncert på facebook

Lørdag d. 1. februar holdes indledende svensk konkurrence på Kulturskolan Lund


Kalender for Øresunds Solist 2020
25. november, 2019: tilmeldingsfrist

 

18. januar, 2020: dansk konkurrence, Københavns Musikskole
Jury ved den danske konkurrence

Ulla Miilmann, Mogens Andresen, Anne Søe, Kim Bak Dinitzen

 

1. februar, 2020: svensk konkurrence, Kulturskolan Lund
Jury ved den svenske konkurrence
Hege Waldeland, Anders Hjortvall, Henrik Svitzer, Mogens Andresen

 

1. marts, 2020: Afslutning Finale, Ishøj Kulturskole
Jury ved afslutningen
Bodil Rørbech, Morten Zeuthen, Toke Lund Christiansen, Martin Reinhardt


27. juli 2019 spillede en række finalister og prisvindere fra Øresunds Solist
i Tivolis Koncertsal.

 

Se eller gense deres optrædender her:

 

Nicole Biegniewska – J.S. Bach: Solosonate nr. 1, g-mol, Presto
https://www.youtube.com/watch?v=_a2L1ngM2ek

Nicole Biegniewska – Henryk Wieniawski: Capriccio Valse
https://www.youtube.com/watch?v=bUxGtoGIdrw

Marcus Bäckerud, violin; Daniel Sledzinsky, viola;
Signe Ebstrup Bitsch, cello; Astor Cortabarria, kontrabas
Franz Schubert (1797-1828) – Kvintet "Forelle", D. 667, 1. og 3. sats

https://www.youtube.com/watch?v=z9hdGmmuffk

Astor Cortabarria – Giovanni Bottesini: Grande Allegro alla Mendelssohn
https://www.youtube.com/watch?v=sZzQzR3SDjo

Marcus Bäckerud – Cesar Franck: Violinsonate, a-dur, 3. og 4. sats
https://www.youtube.com/watch?v=ZdYcdD-kIjs


Læs mere om konkurrencen i menupunkterne til venstre og
husk også at besøge os på Facebook

 

 

Ishøj Kulturskole