Koncerter med prisvindere ved Øresunds-Solist konkurrencen

Opdateret 21. juni 2016 (nyeste koncerter øverst)

Dato

Sted

Medvirkende

2016
9. august Copenhagen Summer Festival, Charlottenborg, København Koncert med prisvindere. Paula Sjöberg, cello; Noah Hofvander, saxofon; Michael Rosborg Germer, violin; Simon Rosenkilde Roed, fløjte. Ved klaveret: Anne-Marie Lipsonen.
Trio: Peter Martin Kappel, klarinet, Kaya Møller, violin, Philip Skjærup Bach, klaver
9. juli Tivolis koncertsal Koncert med prisvindere. Kaya Møller violin; Paula Sjöberg cello; Simon Rosenkilde Roed, fløjte; Anna Egholm, violin; Gustav Wetterbrandt, klarinet
2015
11. august Copenhagen Summer Festival, Charlottenborg, København Europæisk prisvinder-koncert
8. august Copenhagen Summer Festival, Charlottenborg, København Koncert med prisvindere
25. juni Båstad Kammermusikfestival Koncert med prisvindere
4. juli Tivolis Koncertsal Koncert med prisvindere
26. april Unga Salomon Koncert med prisvindere
8. marts Arbejdermuseet Koncert med prisvindere
21. januar Hvidovre Musikskole Koncert med prisvindere
2014
29. juli Copenhagen Summer Festival, Charlottenborg, København Koncert med prisvindere
6. juli Tivolis Koncertsal Koncert med prisvindere
26. juni Båstad Kammarmusik Festival Koncert med prisvindere
14.-22. juni Tyskland, Østrig Young Heart’s Music Tour. Koncerter med Kaya Møller, violin, Nathalie Matthys, klaver, Iris Renner, cello
27. april Unga Salomon, Malmø Kaya Møller medvirker
10.-11. april. juli Makedonien Koncerter med Maria Steinaa, fløjte
16. marts Helsingborg Koncerthus Solistkoncert med Kaya Møller, violin
2013
5. september Stockholm Stadshus, Stockholm Water Prize Award Ceremony. Overværes af det svenske kongehus Daniel Thorell, Kaya Møller
5. august Copenhagen Summer Festival, Charlottenborg, København Koncert med prisvindere Kaya Møller, Daniel Thorell og Michaela Hansen
6. juli Tivolis Koncertsal Koncert med prisvindere, Daniel Thorell, Michaela Hansen, Eva Steinaa, Signe Bitsch, Klara Borgqvist og Carl Vallin
28. juni Båstad Kammarmusik Festival Koncert med prisvindere Kaya Møller og Joachim Becerra Thomsen
29. maj Musikhøjskolen, Orkestret Bersærk Rose-Marie Tom Petersen, cellosolist med orkestret
28. april Unga Salomon Koncert med prisvindere
18. april Malmø Symfoniorkester Koncert med Olof Ainouz, solist
23. februar Brøndby Musikskole Koncert med prisvindere Maria Steinaa og Jonas Frølund
2012
6. august Copenhagen Summer Festival Koncert med prisvindere,
Øresunds Solist 10 års Jubilæumskoncert
1. juli Lunds Kulturskola Olof Ainouz solist med Nordisk Ungdomsorkester
28. juni Båstad Kammarmusik Festival, Apelrydsladan Koncert med prisvindere 2012
3. maj Malmø Symfoniorkester Koncert med Johanna Qvamme, solist
8. februar Brøndby Musikskole Koncert med prisvindere:
Kirstine Schneider, Christian Øland
2011
16. november Helsingør Musikskole Koncerter med prisvindere:
Maria Steinaa, Carlo Janusz Becker Lauritzen,
Jonathan Algot Swensen
9. november Hvidovre Musikskole Koncerter med prisvindere:
Victoria Stjerna, Jonathan Algot Swensen
19. oktober Odense Symfoniorkester Koncert med Johanna Qvamme, solist
2011-2012 Musikskoler i Øresunds-området Koncerter med prisvindere
1. august Copenhagen Summer Festival Koncert med prisvindere
18.-30. juli Mendelssohn Festival Deltagelse af Kirstine Schneider
november 2011 Spil for Livet, DR  
1. juli 2011 Båstad Kammarmusik Festival, Apelrydsladan

Koncert med prisvindere 2011

2010
2010-2011 Musikskoler i Øresunds-området Koncerter med prisvindere
25. oktober Ishøj Kulturskole

Koncert med Anna Egholm m.fl. prisvinder Øresunds Solist

2. august Copenhagen Summer Festival, Charlottenborg, København Koncert med prisvindere 2010
1. juli Båstad Kammarmusik Festival, Apelrydsladan Koncert med prisvindere 2010
20. april kl. 19.15 Udsendelse fra Finale den 14/03-10 i P2 koncerten Medvirken af prisvindere, Øresunds Solist 2010
17. marts SMOK Lands Konference for Musik- og Kulturskoler i Sverige, Malmø Medvirken af prisvindere, Øresunds Solist 2010
2009
21. november 2009 Spil For Livet, DR Koncerthuset Medvirken af prisvindere af Øresunds Solist 2009

15. november 2009

Båstad Kammarmusik Forening

 

3. august 2009 kl. 16.30

Copenhagen Summer Festival
Charlottenborg Festsal, København

Kristina Winiarski (cello) og Anna Egholm (violin) medvirker

31. juli 2009 kl. 16.30

Copenhagen Summer Festival
Charlottenborg Festsal, København

Tage Højsgaard Hansen (Trompet) medvirker

30. juli 2009 kl. 16.30

Copenhagen Summer Festival
Charlottenborg Festsal, København

Sidsel Most (violin) medvirker

25. juni 2009 kl. 14.30

Båstad Kammarmusik Festival, Apelrydsladan

Prisvindere, Øresunds-Solist 2009, Anna Egholm (violin), Sidsel Most (violin)

11. maj 2009 kl. 19

Udsendelse på DR P2, 30 min. fra Finale den 15. marts 2009. Genudsendes 15/06 og 22/06,, 2009

Prisvindere, Øresunds-Solist 2009, Anna Egholm (violin), Sidsel Most (violin), Jesper Sejrup Clausen (klarinet), borgmester Ole Bjørstorp velkomst samt reportage fra Finalekoncert

26. april 2009 kl. 15

Palladium, Malmø, Unga Salomon

Prisvindere, Øresunds Solist 2009, Anna Egholm (violin)

2008

28. september 2008

Båstad Kammarmusik Forening

Prisvindere, Øresunds-Solist 2008, Martin Hultkvist (basun), Frederik Orth Kølbel (cello)

4. august 2008 kl. 16.30

Copenhagen Summer Festival
Charlottenborg Festsal, København

Jakob Lund Nielsen (violin), Linn Persson (saxofon), Frederik Orth Kølbel (cello) samt Storstrøms Kammerensemble

3. august 2008 kl. 15

Fuglsang Musikforening, Fuglsang

Jakob Lund Nielsen (violin), Linn Persson (saxofon), Frederik Orth Kølbel (cello) samt Storstrøms Kammerensemble

26. juni 2008 kl. 14.30

Båstad Kammarmusik Festival, Apelrydsladan

Prisvindere, Øresunds-Solist 2008, Jakob Lund Nielsen (violin), Linn Persson (saxofon)

4. maj 2008 kl. 15

Palladium, Malmø, Unga Salomon

Prisvindere, Øresunds Solist 2008, Linn Persson (saxofon), Frederik Orth Kølbel (cello)

2007

7. oktober 2007

Båstad Kammarmusik Forening

Prisvindere, Øresunds-Solist 2007, Magnus Koch Jensen (fagot), Niklas Walentin (violin), Kenny Aaberg Larsen (fløjte),  Linn Persson (saxofon)

6. august 2007 kl. 16.30

Copenhagen Summer Festival
Charlottenborg Festsal, København

Gunvor Sihm (violin) medvirker.

4. august 2007 kl. 16.30

Copenhagen Summer Festival
Charlottenborg Festsal, København

Niklas Walentin (violin) medvirker.

2. august 2007 kl. 16.30

Copenhagen Summer Festival
Charlottenborg Festsal, København

Kenny Aaberg Larsen (fløjte) medvirker.

22. juli 2007 kl. 17.00

Brøndsalen, Frederiksberg, Frederiksberg Kommunes Sommerunderholdning

Elna Carr

29. juni 2007 kl. 14.30

Båstad Kammarmusik Festival, Apelrydsladan

Prisvindere, Øresunds-Solist 2007, Magnus Koch Jensen (fagot), Niklas Walentin (violin), Kenny Aaberg Larsen (fløjte), Elna Carr (violin)

21. maj 2007 kl. 19.30

Tivolis Koncertsal

Koncert med vindere fra Øresunds Solist: Linn Persson (saxofon),  Magnus Koch Jensen (fagot), Gunvor Sihm (violin),  Ali Badreldin (saxofon),  David Bogorad (violin),  Kenny Aaberg Larsen (fløjte),  Niklas Walentin (violin),  Elna Carr (violin)

22. april 2007, kl. 16

Simrishamn

Kammermusikkoncert med blæserkvintet af vindere fra Øresunds-Solist: Kenny Åberg Larsen (tværfløjte), Nicolai Eghorst (klarinet), Daniel Bogorad (obo), Anne Sophie Broholt (horn) og Magnus Koch Jensen (fagot)

2006

28. oktober 2006 kl. 15.00

Radiohusets Koncertsal, København

Nicolai Eghorst (klarinet) med DR Radiosymfoniorkestret

10. september 2006 kl. 15.30

Mellby Atelier

 

Kammermusikkoncert m. Nicolai Eghorst, Kenny Aaberg Larsen, Mattias Larsson, Emil Folke, Magnus Koch Jensen og Elisabeth Nilsson samt en blæserkvintet af vindere fra Øresunds-Solist: Kenny Åberg Larsen (tværfløjte), Mattias Larsson (klarinet), Daniel Bogorad (obo), Emil Folke (horn) og Magnus Koch Jensen (fagot)

7. august 2006 kl. 16.30

Copenhagen Summer Festival, Charlottenborg

Øresunds-Solist blæserkvintet: Kenny Aaberg Larsen, Daniel Bogorad, Mattias Larsson, Emil Folke og Magnus Koch Jensen

27. juli 2006 kl. 16.30

Copenhagen Summer Festival, Charlottenborg

Oliver Nordahl (obo) og Nicolai Eghorst (klarinet) med Storstrøms Kammerensemble

18. juni 2006

Messias Kirke

KUSO med Nicolai Eghorst og Emil Folke

17. juni 2006

Hellig Kors Kirke, København

KUSO med Nicolai Eghorst og Emil Folke

30. maj 2006 kl. 19.00

Staffanstorps Musikskola

Vårkoncert. Mattias Larsson, klarinet

2. maj 2006 kl. 20.00 Dronningesalen, Den Sorte Diamant Nicolai Eghorst med Diamantensemblet
15. april 2006 kl. 15 Tivolis Koncertsal Eftermiddagsmatine med prisvinderne 2006
20. januar 2006 kl. 17.00 Dunkers Kulturhus, Helsingborg Elna Carr (violin) med Håkan Quennerstedt (piano)
2005
20. november kl. 16.00 Växjö Konserthus Elna Carr (violin) med Håkan Quennerstedt (piano)
23. oktober 2005 kl. 15.30 Mellby-Atelier Elna Carr (violin) med Håkan Quennerstedt (piano)
Jun Hansen (violin) med Kirsten Karlshøj (piano)
25. september 2005 kl. 16.00 Simrishamn Kammermusikforening,
Kulturhuset Valfisken
Elna Carr (violin) med Håkan Quennerstedt (piano)
24. september 2005 kl. 15.00 Radiohuset, København David Bogorad med DR Radiosymfoniorkestret.
Temakoncert om H.C. Andersen
21. august 2005 kl. 19.30 Kävlinge Kirke Elna Carr, Jun Hansen, Benedikte Thyssen
+ vindere af Kävlinge Pianotävling
5. august 2005 kl. 16.30 Copenhagen Summer Festival Elna Carr
27. juli 2005 kl. 16.30 Copenhagen Summer Festival David Bogorad
2004
december 2004 Statens Museum for Kunst Daniel Bogorad med Albertslund Musikskoles Orkester

24. november 2004 kl. 19.30

Viften, Rødovre

Oliver Nordahl, Brit Halvorsen med KUSO

21. november 2004

Lyngby Kulturhus

Oliver Nordahl, Brit Halvorsen med KUSO

23. oktober 2004

Hilton Hotell, Malmö
Östersjökonferans, arr. Region Skåne

Andreas Brantelid med Mattias Jacobsson (guitar)

22. september 2004

Malmö Rådhus, arr. Öresund Network

Andreas Brantelid med Mattias Jacobsson (guitar)

22. september 2004

Kbh. Amt, åbning af skolekoncertfestival, Gentofte Rådhus

Oliver Nordahl med DUSIKA

11. september 2004

Radiohuset, Kbh.

Brit Halvorsen med DR Radiosymfoniorkestret

13. august 2004

Ekestad Folkets Park

Andreas Brantelid med Chr. Haugaard (saxofon), Bent Forsberg (piano) og Copenhagen Classic

4. august 2004

Charlottenborg
Copenhagen Summer Festival

Daniel Bogorad med Københavns Yngre Strygere

22. maj 2004

Tivoli, Plænescenen
Europæisk Ungdoms Orkesterfestival

Tanja Fanth Andersen

20. april 2004

Tivolis Koncertsal

Kammermusikkoncert med Freja Lærke Sand, Mattias Larsson, Oliver Nordahl, Nicolai Eghorst

3. april 2004

Radiohuset, Kbh.

Andreas Brantelid og Oliver Nordahl med DR Radiosymfoniorkestret

februar 2004

Konserthuset, Malmö

Andreas Brantelid med Malmö SymfoniOrkester

2003

18. juni 2003

Lyngby Kulturhus

Carl-Oscar Østerlind og Jun Hansen med KUSO

14. juni 2003

Hovdala Slot

Carl-Oscar Østerlind og Jun Hansen med KUSO

31. maj 2003

Tivolis Koncertsal

Andreas Brantelid med DUSIKA

17. april 2003

Tivolis Koncertsal

Andreas Brantelid, Sofie Hjort, Carl-Oscar Østerlind, Jun Hansen med akkompagnatører